Złoty Medal
Międzynarodowych
Targów Poznańskich
:: Luksusowe i Ekskluzywne Prezenty ::

To, jaki prezent wybieramy świadczy nie tylko o nas samych,
ale i o tym, co myślimy o jego adresacie.

Dlaczego nasze książki są tak wyjątkowe?

Rarytasy

Z czym się kojarzy słowo rarytas? Słownikowo mówiąc – to rzadkość, coś wspaniałego, niezwykle cennego czyli… tak jak nasze książki.

Bajki i Pomysły - Ekskluzywny prezent

Nie dla wszystkich jednak rarytasy to mała ilość. Nasza wystawa w Tajpei 2000 roku wywołała nieprawdopodobne zainteresowanie. Pewien wydawca z Hongkongu był tak nią zauroczony, że zamówił aż 50 000 egzemplarzy w unikatowej oprawie. Mimo, że cena 300 $ za tom – jak i myśl, by zalać Chiny ręczną robotą – były kuszące, odmówiliśmy. Jak obliczyliśmy wykonanie tego zlecenia zgodnie ze sztuką zajęłoby nam tyle tysięcy lat ile liczy chińska cywilizacja…

Oprawy Artystyczne

Kiedy można powiedzieć – oto prawdziwa oprawa artystyczna, świetne introligatorstwo artystyczne?

Czy wystarczy papier, skóra i tektura, by to stwierdzić?

Nie materiały, nie rzemiosło o tym decydują, choć są elementem istotnym

Oprawy artystyczne to nie to samo co oprawy introligatorskie. Aby introligatorska oprawa stała się artystyczną muszą być spełnione inne warunki.

Zdjęcia poniżej przedstawiają trzy te same książki pt. „Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych” Longina Majdeckiego. Oprawa każdej z nich jest unikatowa. Projekt nawiązuje do treści, przedstawiając plastycznie różne założenia klombów (parterów) w ogrodach zabytkowych. Zastosowano różne gatunki naturalnych skór i techniki introligatorskie. Imię i nazwisko autora oraz pełny tytuł wytłoczono stylistycznie dobraną do tematyki czcionką.

Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych

Krótko mówiąc: oryginalny projekt, będący artystyczną interpretacją tekstu, staranny dobór czcionek, zastosowane techniki introligatorstwa artystycznego (złocenia, suche tłoczenia, intarsje, reliefy) spowodowały, że powstało dzieło spójne i niebanalne. Ponadto nigdy wcześniej takiej realizacji nie było. Zatem właściciel tej oprawy artystycznej może mieć pewność, że taka jest tylko jedna na świecie.

Oprawa książki musi nawiązywać do epoki, z której ona pochodzi, lub o której traktuje. Trylogię H. Sienkiewicza możemy zatem oprawić albo w stylu barokowym – bo w tych czasach akcja się toczy – albo eklektycznym XIX-wiecznym, bo wówczas została napisana. Możemy ją też oprawić współcześnie, albowiem czynimy to teraz.W każdym z tych przypadków jest to uzasadnione.

Tylko najlepsze materiały

Stosujemy artystyczne i ręcznie czerpane papiery. Są one bezdrzewne i bezkwasowe, co, oprócz urody, zapewnia im trwałość. Papier czerpany jest niemal wieczny. Ręcznie szyjemy książki, co powoduje, że są trwalsze i mają lepsze walory użytkowe. Ręczna oprawa artystyczna w skórę wykonywana jest z naturalnych, specjalnie to tego przygotowanych surowców. Najcenniejsze są skóry garbowane roślinne. Niewiele już garbarni na świecie to robi.

A styl oprawy…to już jest maestria. Posiadając jedyny tak ogromny zasób ornamentów, stempli, czcionek i wiedzę na temat historii książki, kultury, literatury oraz sztuki możemy oprawić każdą książkę w odpowiadającym jej estetycznie stylu.

Pięknie zdobione Książki

Więcej informacji na temat naszych książek jak również metod ich wykonywania mogą Państwo znaleźć na poniższych stronach:

Ekskluzywne Książki Artystyczne »
Oprawy Artystyczne »
Introligatornia Artystyczna »

Dane Kontaktowe

Adres:
  • Kurtiak i Ley
  • ul. Szczecińska 1
  • 75–120 Koszalin
Tel.:
+48 22 10 06 212
+48 94 34 74 974
Kom.:
+48 500 29 55 88
Fax:
+48 94 34 74 976
E-mail:
art [at] kurtiak-ley.pl

Znajdziesz nas na